Pirotechnika

  • Paskelbė : GIntaras Jokubauskis
  • Paskelbta: 2020-12-13
  • Kategorija: Pranešimai

Kad pirotechnikos priemonės nesukeltų liūdnų pasekmių

 

            Kiekvienais metais gruodžio - sausio mėnesiais policija vykdo prevencines priemones, kuriomis siekiama užtikrinti tinkamą civilinių pirotechnikos priemonių apyvartą ir užkardyti pažeidimus, susijusius su civilinės paskirties pirotechnikos priemonių naudojimu, disponavimu ar prekyba. Tokių priemonių metu kasmet surašoma nemažai administracinių nusižengimų protokolų.

            2019 metais Lietuvoje buvo užfiksuoti 142 administraciniai nusižengimai, susiję su civilinės pirotechnikos apyvarta. Iš jų - 40 atvejų, kai pirotechnikos priemonėmis buvo padaryta materialinė žala turtui. Dėl nesaugaus elgesio su pirotechnikos priemonėmis (fejerverkais, petardomis) nukenčia žmonės. 2019 metais buvo sužalota 60 asmenų, iš jų - 15 nepilnamečių. Sužalojimai dėl nesaugaus ir neatsargaus pirotechnikos priemonių naudojimo itin skaudūs ‒ nutraukiamos galūnės, sužalojamas veidas, akys, kitos kūno vietos.

            Pagrindinės priežastys, dėl kurių dažniausiai susižalojama – pirotechnikos naudojimas nesilaikant jos naudojimo instrukcijos, savadarbių, nekokybiškų gaminių naudojimas, tėvų neatsakingumas (vaikai sprogdina pirotechnikos priemones be suaugusiųjų priežiūros) ir chuliganizmas ‒ įžūlus tyčinis viešosios tvarkos pažeidimas (pirotechnikos gaminių mėtymas į žmones, po automobiliais).

            Svarbu atminti, kad atsižvelgiant į pirotechnikos gaminių pavojingumo laipsnį, nustatytą įstatymuose, pirotechnikos priemones įsigyti draudžiama vaikams iki 14 metų, o kai kurias – nuo 16 ar 18 metų. Yra tokių pirotechnikos priemonių, kurias naudoti ir įsigyti gali tik profesionalūs pirotechnikai.

            Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo 17 str. nustatyti pirotechnikos priemonių naudojimo draudimai. DRAUDŽIAMA:

            - platinti civilines pirotechnikos priemones (išskyrus F1 kategorijos fejerverkus) arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų;

            - naudoti civilines pirotechnikos priemones (išskyrus F1 kategorijos fejerverkus) arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų, gydymo ir reabilitacijos įstaigų, kulto, šarvojimo patalpų, jeigu tai nesuderinta su pastatų (statinių) ar patalpų valdytojais, taip pat kitose savivaldybės tarybos nustatytose vietose;

            - jeigu tai trikdo viešąją rimtį, naudoti civilines pirotechnikos priemones nuo 22.00 val. iki 8.00 val. (išskyrus švenčių dienas, taip pat per masinius renginius, kuriuos rengti savivaldybės vykdomoji institucija yra išdavusi leidimą), kitu teisės aktuose nustatytu ar savivaldybės tarybos nustatytu laiku.

            - naudoti civilines pirotechnikos priemones ne pagal paskirtį;

            - naudoti civilines pirotechnikos priemones neblaiviems asmenims arba asmenims, apsvaigusiems nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų.

            Atsakomybė už nusižengimus, susijusius su civilinės pirotechnikos priemonėmis, nustatyta Administracinių nusižengimų kodekse (toliau ‒ ANK):

            ‒  už įsigijimo, naudojimo tvarkos pažeidimus gresia bauda nuo 14 iki 60 eurų (ANK 483 str.);

            ‒  už naudojimą nenustatytu laiku ar pernelyg triukšmingus fejerverkus ‒ nuo 20 iki 80 eurų (ANK 488 str.);

            ‒  už saugaus elgesio su fejerverkais taisyklių nesilaikymą ‒ nuo 20 iki 70 eurų (ANK 525 str.).

            Už administracinius nusižengimus asmenys atsako nuo 16 metų, tačiau atsakomybė už vaikų iki 16 metų padarytus administracinius nusižengimus gali kilti ir tėvams (ANK 73 str.) Už šį pažeidimą gresia bauda nuo 10 iki 100 eurų.

            Apie pastebėtus teisės pažeidimus praneškite skubios pagalbos tarnybų telefonu 112.       

            Raseinių policijos pareigūnai primena pirotechnikos priemones naudoti atsakingai bei linki saugių ir ramių švenčių.

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos